Nakon što je prošlog mjeseca klizište oštetilo dionicu puta Tuzla – Bijeljina, opština Teočak koja pripada Tuzlanskom kantonu ostala je u putnoj blokadi. Alternativni pravci su bili otežano prohodni, što je dovelo do djelimičnog otvaranja oštećene ceste uz ograničenja za teretna vozila.
Za autobuse i kamione alternativni pravac je preko Sapne i Kalesije, što je privatne prijevoznike prisililo na ukidanje autobusnih linija koje povezuju Teočak i Tuzlu.
“Od 04.05.2026. godine obustaviti prijevoz putnika na ovoj liniji do daljnjeg, zbog ograničenja saobraćaja na prijevoju Banj Brdo usljed klizišta.
Od početka smo ulagali maksimalne napore kako bismo održali liniju funkcionalnom, prvenstveno zbog učenika, studenata, radnika, građana sa zakazanim pregledima i svih naših putnika.
Pored standardnih autobusa, organizovali smo i prijevoz minibusima, uz presjedanje putnika. Međutim, ovakvo rješenje pokazalo se kao neodrživo zbog prevelikih gužvi, prebukiranosti vozila, otežanih uslova putovanja i opravdanog nezadovoljstva putnika.
Također smo kontinuirano apelovali prema nadležnim institucijama da se pronađe adekvatno rješenje, ali do danas ono nije osigurano.
Alternativni pravci preko Kalesije i Gornje Tuzle nisu održivi zbog znatno dužeg trajanja vožnje (minimalno 2,5 sata), što onemogućava normalno funkcionisanje reda vožnje”, stoji u zajedničkom saopštenju komercijalnih prijevoznika.
Već ranije su za naš portal iz Cesta Federacije BiH kazali da zbog značajnog oštećenja usljed pojave klizišta sanacija ceste će uslijediti nakon detaljnog ispitivanja i izrade projekta.
U praksi to znači da učenici, studenti i radnici iz Teočaka koji putuju u Tuzlu svakodnevno ostaju bez prijevoza do daljnjeg.